Whatsapp İletişim
3

Kullanıcı Sözleşmesi

YAŞAM PARK RESİDENCE APART HOTEL KONAKLAMA SÖZLEŞMESİ / ACCOMMODATION AGREEMENT

TÜRKÇE / TURKISH

TARAFLAR
İşbu sözleşme tarafları ;Yaşam Park Residence Apart Hotel ve Müşteri olarak belirlenmiş olup taraflar sözleşmede belirtilen şekilde tanımlanmıştır.
İş bu sözleşmede aksi belirtilmediği sürece ;

Yaşam Park Residence Apart Hotel, Yaşam Park olarak tanımlanacaktır.

Rezervasyon yapan kişi Müşteri olarak tanımlanacaktır.

Yaşam Park , Foça Mahallesi 1046 sokak no:3 Fethiye Muğla adresinde bulunmaktadır.
Tesis Ve Firma Bilgileri

İşletme Tesis Adı

Yaşam Park Residence Apart Hotel

Tesis ve Firma Adresi

Foça Mah. 1046 sok. No:3 Fethiye / MUĞLA

Web Sitesi

http://yasamparkfethiye.com/

Mail Adresi

bilgi@yasamparkfethiye.com

Vergi Dairesi:

Fethiye

Firma Resmi Adı

Vergi NO:

Yaşam Park Alperen Bilgiç Apart Otel San Tic Ltd Şti

938 131 6788

İletişim

+90 533 2914320 Yaşam Park Tel & Whatsapp -1

+90 533 6994322 Yaşam Park Tel & Whatsapp -2

 

REZERVASYON ÖDEMESİ
Rezervasyon yaptığınız tesis ile ilgili ön ödeme (Ön ödeme miktarı konaklama ücretinin tamamı da olabilir) ödeme yapıldıktan sonra rezervasyon onaylanmaktadır. Geriye kalan ödeme tesis girişinde Müşteri tarafından Yaşam Park ’a nakit ödenmektedir. Konaklama için tam ödeme yapıldığında konaklama için villa/otel/apart girişinde herhangi bir konaklama ücreti alınmamaktadır.

HASAR DEPOZİTOSU
Villalara yapılan tüm rezervasyonlar için bir hasar depozitosu bedeli alınmaktadır. Villaya girişte 100€ depozito müşteriden nakit alınır ve villadan çıkış günü konakladığı villada herhangi bir bariz (eşya kırılması, yanık veya yapısal olarak mobilya gibi eşyalarda kırılma v.s) sıkıntı olmadığı takdirde depozito ücreti müşteriye iade edilir. 
 

REZERVASYON İPTAL KOŞULLARI

 1. Rezervasyonun onaylanmasını takip eden 24 saat içerisinde İPTAL gerçekleşirse müşteri ödemiş olduğu kaporayı koşulsuz iade alır. (Giriş tarihi en erken 30 gün içerisindeki olan rezervasyonlarda geçerli değildir.)
 2. Müşteri konaklama giriş tarihinden 30 gün öncesine kadar rezervasyonu ücretsiz iptal edebilir. Bu durumda müşteriye Yaşam Park tarafından ücret iadesi yapılır. Ücret iadesinde banka komisyonu hariç ödeme yapılır. Ödeme yapılan ücretin para birimi ile iade yapılır. Son 30 günlük sürece girildiğinde ön ödeme miktarı iade edilmemektedir.
 3. Tarafların herhangi bir kusuru olmaksızın, önceden tahmin edilemeyen ve önlenmesi mümkün olmayan ve ülkemizde veya ilgili ülkelerde turist gönderme veya kabulünü kısıtlayabilecek veya etkileyebilecek bulaşıcı hastalıklar, savaş hali, darbe ve rezervasyon yapan kişilerden herhangi birisinin ölmesi veya rezervasyon yapan kişilerden herhangi birisinin birinci derecede akrabalarının ölümü gibi olaylar mücbir sebep sayılır. Bu durumlar gerçekleşirse sözleşme geçerliliğini yitirir ve müşteri konaklamak istemez ise müşterinin Yaşam Park ’a gönderdiği tutar banka komisyonu hariç tamamıyla iade edilir.
 4. Sözleşme konusu ürün ve/veya hizmetleri “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin 15/g hükmü gereğince “Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken konaklama, eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler “ niteliğinde olduğundan cayma hakkı kapsamında bulunmamaktadır. Müşteri ,bu hususu en başından bildiğini ve cayma hakkı talep etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder.
 5. Yukarıda belirtilen durumlar haricinde rezervasyon iptalinde ön ödeme tutarı geri ödenmemektedir.

GİRİŞ ve ÇIKIŞ SAATLERİ
Oda/Apart girişi  ( Check-in) saat 15:00’den sonra ,Oda/Apart ünitelerden çıkış (Check-out) saat 10:00’dan önce yapılmaktadır. Villa giriş saati 16:00 , Villa çıkış saati 11:00’dir. Giriş ve çıkış saatleri arasında kalan zaman dilimi temizlik için ayrılmıştır. Müşterilerin giriş ve çıkış zamanlarında hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Sadece apart/villa ünitenin uygun olduğu durumlarda Yaşam Park  ’ın uygun görmesi durumunda müşteri giriş-çıkış saatlerinde esneklik sağlanabilir.

TEMİZLİK
Yaşam Park’ta bulunan tüm apart/villa üniteler ve tekstil ürünleri müşteri daireye girmeden önce detaylı şekilde temizlenmektedir. 10 gece ve üzeri konaklamalarda ücretsiz ara temizlik hizmeti verilmektedir.

SÖZLEŞMENİN AKTEDİLMESİ ve YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ

 1. Müşteri sözleşmeyi okuduğunu ,anladığını ,haklarının ve yükümlülüklerinin bilincinde olduğunu kabul eder.
 2. Müşteri ,sözleşme kapsamında yer alan işlemlerin kendi menfaatine uygun olduğu konusunda tam bir kanaate vardığını ve tüm şartlara kendi özgür iradesi ile hiçbir güçlük sıkıntı içinde olmadan, düşünerek, isteyerek ve bilerek uyacağını kabul eder.
 3. Yaşam Park ve Müşteri, sözleşmenin hükümlerinin haksız şart sayılabilecek bir özellik taşımadığını, menfaatler dengesi bakımından bir haksızlık olmadığını kabul eder.

MÜŞTERİNİN SORUMLULUKLARI

 1. Oda/Apart/villa içerisinde sigara içilmesi yasaktır. 4207 Sayılı Kanun kapsamında odalarda sigara içilmesi durumunda gerekli cezai işlem yapılacak olup sigara veya nargile içildiği tespit edilirse Yaşam Park derhal ve ihtara gerek kalmadan evi tahliye etme hakkına sahiptir. Bu durumda müşterinin konaklaması sona erecek ve ücret iadesi yapılmayacaktır.
 2. Evcil hayvan kabul edilmez.
 3. Apart ve Villalarda konaklayacak kişi sayısı sistemde kısıtlanmıştır. Web sitemizden apart ve villalarda maksimum konaklayacak kişi sayısını görebilirsiniz.
 4. Rezervasyon kaydında TC ve ad soyad bilgileri olmayan kişiler müşterinin dairesinde konaklama yapamazlar.
 5. Müşteri kiraladıkları apart/villa ünitelerde bulunan eşyaları ve apart/villa üniteyi korumakla mükelleftir. Müşteri apart/villa üniteyi teslim aldığı gibi sorunsuz bir şekilde teslim etmekle yükümlüdür. Müşteri , apart/villa ünitede herhangi bir sorun olduğunda girişte bu sorunu Yaşam Park  ’e bildirmek zorundadır. Sorun bildirilmediği takdirde sorunun çözümüyle ilgili tüm maddi sorumluluk Müşteriye aittir.
 6. Müşteriden kaynaklı herhangi bir hasarın bedeli depozitodan düşülecektir. Eğer yapılan hasarın maddi değeri depozito miktarından yüksek ise müşteri tesisten çıkmadan önce müşteriden bu ücret tahsil edilecektir.
 7. Apart ve Villa ünitede herhangi bir hasar olmadığı takdirde müşteriye depozito aynen iade edilecektir.
 8. Müşteriler 678 sayılı kanun hükmünde kararname , 22 Kasım 2016 tarihli ve 29896 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kimlik Bildirme Kanununa göre  tesise girişten önce apart ünitede konaklayacak tüm kişilerin kimliklerini (Nüfus Cüzdanı,Pasaport) firma yetkilisine veya firmanın belirlediği kişilere bildirmekle yükümlüdür.
 9. Müşteriler bu sözleşmeden kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini Yaşam Park’ın onayı olmadan devredemezler. Yaşam Park hak ve yükümlülüklerini 3.kişilere devredebilir.
 10. Kullanılan taşınmazı hukuka ve genel ahlak kurallarına uygun şekilde temiz, dikkatli ve özenli şekilde anlaşma ve mutabakata uygun bir tarzda kendi malı gibi korumalı ve gelebilecek tüm tehlikelerden uzak tutmalıdır.
 11. Belirtilen taşınmaz sadece müşteri ve müşterinin belirttiği kişiler tarafından kullanılabilecektir. Bu kişiler haricinde müşteri apart/villa üniteleri farklı kişilerin kullanımına açamaz. Müşteri belirtilen apartın/villanın kullanımına yönelik ticari faaliyet yapamaz
 12. Müşteri kullanılan evin çevresinde komşulara karşı anlayışlı olmalı ve çevreyi rahatsız edecek her türlü davranış ve gürültüden sakınmalıdır. Ayrıca kanunen yasak olan herhangi bir yasadışı silah, uyuşturucu ve her türlü kaçakçılık ürünü olan maddeleri tesise sokamaz. Böyle bir durumda karşısında Yaşam Park derhal ve ihtara gerek kalmadan evi tahliye etme hakkına sahiptir. Anılan sebeplerle yapılacak tahliye esnasında oluşabilecek zarar ve kayıplardan tüm sorumluluk müşteriye aittir. Bu kayıpları müşteri Yaşam Park’a ödemekle yükümlüdür.
 13. Müşteri apart tesisin herhangi bir bölümünde mangal yapamaz. Müşteri villalarda mangal yapabilir.
 14. Yaşam Park’a ulaşım esnasında oluşabilecek herhangi bir kazadan Yaşam Park sorumlu değildir.

ÖZEL TALEPLER
Müşteri , sözleşmede yazılı olmayan özel istek ve taleplerini rezervasyon esnasında Yaşam Park ’a bildirmesi gerekmektedir. Özel istek ve taleplerin karşılanması için Yaşam Park mümkün olan konular için azami gayret gösterecektir.

HUKUKİ ŞARTLAR

 1. Taraflar arasında herhangi bir anlaşmazlık durumunda Fethiye Mahkemeleri yetkilidir. Herhangi bir tüketici sorunu olduğunda Fethiye’de bulunan Tüketici sorunları hakem heyeti yetkilidir.
 2. Sözleşmenin dili Türkçe’dir . Müşteri Yaşam Park’a ait yukarıda belirtilen hesap numarasına ödeme yaptığında sözleşme geçerli olacaktır.
 3. İş Bu sözleşme 10 maddeden oluşmaktadır. Yukarıda belirtilen maddelerde herhangi bir sorun olmadığı takdirde Müşterinin çıkış tarihinden bir gün sonra sözleşme taraflara herhangi bir tebligat bildirmeden yürürlükten kalkacaktır.
   

FOR ENGLİSH

SIDES

The parties to this contract are determined as Yasam Park Residence Apart Hotel and the Customer, and the parties are defined as specified in the contract.

Unless otherwise stated in this contract;

Yaşam Park Residence Apart Hotel will be defined as Yaşam Park.

The person making the reservation will be identified as the Customer.

Yaşam Park is located at Foça Mahallesi 1046 street no:3 Fethiye Muğla.

Facility and Company Information

Business Facility Name

Yaşam Park Residence Apart Hotel

Facility and Company Address

Foça Mah. 1046 sok. No:3 Fethiye / MUĞLA

Website

http://yasamparkfethiye.com/

Email Address

bilgi@yasamparkfethiye.com

Tax Administration:

Fethiye

Company Tax ID NO:

Yaşam Park Alperen Bilgiç Apart Otel San Tic Ltd Şti

938 131 6788

Contact

+90 533 2914320 Yaşam Park Tel & Whatsapp -1

+90 533 6994322 Yaşam Park Tel & Whatsapp -2

RESERVATION PAYMENT

The reservation is confirmed after the prepayment for the facility you have booked (the prepayment amount can also be the entire accommodation fee) is made. The remaining payment is paid in cash to Yaşam Park by the Customer at the entrance of the facility. When full payment is made for accommodation, no accommodation fee is charged at the entrance of the villa/hotel/apartment.

DAMAGE DEPOSIT

A damage deposit fee is charged for all reservations made to the villas. A deposit of 100 € is taken from the customer at the entrance to the villa and the deposit fee is returned to the customer if there is no obvious problem (breakage of goods, burns or structural break in furniture, etc.) in the villa where he is staying on the day of departure from the villa.

RESERVATION CANCELLATION CONDITIONS

 1. If CANCELLATION takes place within 24 hours following the confirmation of the reservation, the visitor will receive an unconditional refund of the deposit he has paid. (Not valid for reservations with a check-in date within 30 days at the earliest.)
 2. The customer can cancel the reservation free of charge up to 30 days before the accommodation check-in date. In this case, the customer will be refunded by Yaşam Park. Payment is made excluding bank commission in the refund. The prepayment amount is non-refundable when the last 30-day period has been entered.
 3. Without any fault of the parties, infectious diseases, warfare, coup d'état and death of any of the people making the reservation, or the first degree relatives of any of the people making the reservation, which cannot be predicted and prevented and which may limit or affect the sending or acceptance of tourists in our country or in the relevant countries. Refunds are made in the currency of the fee paid. Events such as death are considered force majeure. If these situations occur, the contract loses its validity and if the customer does not want to stay, the amount sent by the customer to Yaşam Park is fully refunded, excluding the bank commission.
 4. The products and/or services that are the subject of the contract are not within the scope of the right of withdrawal, as they are in the nature of "contracts for the use of leisure time for accommodation, entertainment or rest, which must be made on a certain date or period" in accordance with the 15/g provision of the "Distance Contracts Regulation". The customer accepts and undertakes that he knows this matter from the very beginning and that he will not demand the right of withdrawal.
 5. Except for the above-mentioned cases, the prepayment amount is not refundable in the cancellation of the reservation.

CHECK-IN  CHECK OUT TIME

Room/Apart check-in is after 15:00, Check-out from Room/Apart units is before 10:00. Villa check-in time is 16:00, Villa check-out time is 11:00. The time between the check-in and check-out times is reserved for cleaning. Customers are required to be sensitive in their check-in and check-out times. In cases where only the apart/villa unit is suitable, flexibility can be provided in the customer's entry-exit times, if Yaşam Park deems it appropriate.

CLEANING

All apart/villa units and textile products in Yaşam Park are cleaned in detail before the customer enters the flat. Free interim cleaning service is provided for stays of 10 nights or more.

CONTRACT AND ENTERING INTO FORCE

 1. The customer accepts that he has read and understood the contract and is aware of his rights and obligations.
 2. The customer accepts that he has come to a full understanding that the transactions within the scope of the contract are in his own interest and that he will comply with all conditions of his own free will, without any difficulty, thoughtfully, willingly and knowingly.
 3. Yaşam Park and the Customer accept that the provisions of the contract do not have a feature that can be considered unfair and there is no injustice in terms of the balance of interests.

CUSTOMER RESPONSIBILITIES

 1. Smoking is prohibited in the room/apartment/villa. Within the scope of Law No. 4207, necessary criminal action will be taken in case of smoking in the rooms, and if smoking or hookah smoking is detected, Yaşam Park has the right to evacuate the house immediately and without warning. In this case, the customer's stay will end and no refund will be made.
 2. Pets are not allowed.
 3. The number of people to stay in Apartments and Villas is limited in the system. You can see the maximum number of people to stay in apartments and villas on our website.
 4. Persons who do not have TR and name and surname information in the reservation record cannot stay in the customer's flat.
 5. The customer is obliged to protect the goods in the apart/villa units they rent and the apart/villa unit. The customer is obliged to deliver the apart/villa unit as it was received without any problems. If there is a problem in the apart/villa unit, the customer has to notify Yaşam Park of this problem at the entrance. If the problem is not reported, all financial responsibility for the solution of the problem belongs to the Customer.
 6. The cost of any damage caused by the customer will be deducted from the deposit. If the material value of the damage is higher than the deposit amount, this fee will be collected from the customer before the customer leaves the facility.
 7. If there is no damage to the Apart and Villa unit, the deposit will be returned to the customer exactly.
 8. According to the Decree Law No. 678 and the Identity Notification Law published in the Official Gazette dated November 22, 2016 and numbered 29896, the customers are obliged to inform the identities (Identity Card, Passport) of all persons who will stay in the apart unit before entering the facility, to the company official or to the persons designated by the company.
 9. Customers cannot transfer their rights and obligations arising from this contract without the approval of Yaşam Park. Yaşam Park may transfer its rights and obligations to third parties.
 10. He must protect the immovable used in a clean, careful and meticulous manner in accordance with the law and general moral rules, in accordance with the agreement and agreement, as his own property and keep it away from all possible dangers.
 11. The specified immovable can only be used by the customer and the persons specified by the customer. Apart from these persons, the customer cannot open the apart/villa units to the use of other persons. The customer cannot engage in commercial activities for the use of the specified apartment/villa.
 12. The customer should be understanding towards the neighbors around the house and should avoid any behavior and noise that may disturb the environment. In addition, any illegal weapons, drugs and all kinds of smuggling products that are prohibited by law cannot be brought into the facility. In such a case, Yaşam Park has the right to evacuate the house immediately and without warning. All responsibility for damages and losses that may occur during evacuation due to the aforementioned reasons belongs to the customer. The customer is obliged to pay these losses to Yaşam Park.
 13. The customer cannot barbecue in any part of the apart facility. The customer can barbecue in the villas.
 14. Yaşam Park is not responsible for any accident that may occur during transportation to Yaşam Park.

SPECIAL REQUESTS

The customer must inform Yaşam Park during the reservation of his special requests and demands that are not written in the contract. In order to meet special requests and demands, Yaşam Park will make maximum efforts for possible issues.

LEGAL CONDITIONS

 

 1. Fethiye Courts are authorized in case of any dispute between the parties. In case of any consumer problem, the Consumer Problems Arbitration Committee in Fethiye is authorized.
 2. The language of the contract is Turkish. The contract will be valid when the customer makes a payment to the above-mentioned account number of Yaşam Park.
 3. Business This contract consists of 10 articles. If there is no problem with the above-mentioned items, the contract will be terminated one day after the Customer's exit date without giving any notice to the parties.

 

Fırsatlardan Haberdar Olun!

Email adresinizi ekleyin ilk sizin haberiniz olsun.